România, medaliată la Campionatul European de Culturism & Fitness din Spania

România a câștigat a treia oară medalia de aur la fitness masculin, prin Scânteian Sebastian, în cadrul Campionatelor Europene de Culturism și Fitness desfășurate la Santa Susanna, Spania, între 4 și 8 mai 2017.

02_SCANTEIANU_SEBASTIAN

În 2016 trofeul a fost câștigat de Alexandru Roatiș, iar triplul campion mondial, Lucian Popa, a fost cel care a urcat pe prima treaptă a podiumului în 2015. La aceeași probă, Junior Men`s Fitness, Ovidiu Butoieru a reușit să câștige pentru România și medalia de bronz.

00_BUTOIERU_OVIDIU2

În total, lotul național s-a întors cu 7 medalii de la cea mai importantă confruntare continentală, 1 de aur, 2 de argint și 4 de bronz.

Prima medalie a fost obținută chiar de primul sportiv ce a evoluat pe scena din Santa Susanna (lângă Barcelona, Spania), Bogdan Fărcaș. El a câștigat medalia de argint la categoria Bodybuilding Clasic 168cm. Băimăreanul Fărcaș a reușit să urce pe a doua treaptă a podiumului și la categoria Games Classic Bodybuilding.

00_FARCAS_BOGDAN

Costel Torcea a confirmat că este unul dintre cei mai buni sportivi ai Europei la categoria sa, clasându-se din nou pe podium. Fostul campion continental a reușit de această dată să cucerescă medalia de bronz și a dovedit că seriozitatea și munca pot aduce succesul indiferent de vârstă, după cum declara cu ceva timp în urmă.

„Se pare că de la an la an iubitorii acestui sport fac eforturi din ce în ce mai mari să arate bine la vârste înaintate. M-a fascinat foarte mult categoria de vârstă <<peste 65 de ani>>. Sincer vă spun că i-am admirat pe toți cei șase finaliști și mi-am zis că aici trebuie să ajung și eu. Este greu, dar nu imposibil atunci când te respecți și când ai în spate niște persoane dragi și iubitoare, care te susțin necondiționat.” – Costel Torcea – medaliat cu broz, antrenorul lotului național de culturism și fitness.

00_TORCEA_COSTEL

Performanțele Românei vin la câteva zile după ce lotul național, a reușit să câștige detașat locul I pe națiuni în cadrul campionatelor balcanice de fitness desfășurate în Bar (Muntenegru). Luna mai este, din punct de vedere competițional, una extrem de intensă. După cele două evenimente menționate, în perioada 12-14 mai, se desfășoară Campionatele Balcanice la Culturism, în Cacak, Serbia. România a format pentru aceste competiții trei loturi naționale distincte, având 40 de sportivi și delegați pentru Campionatele Europene, 34 respectiv 22 de membri pentru prima și a doua etapă a Campionatelor Balcanice.

Campionatele Europene au debutat cu Congresul Federației Europene de Culturism și Fitness, unde delegația României a fost apreciată pentru planul de management propus, iar președintele Federației Române de Culturism și Fitness, prof. Gabriel Toncean, a fost cooptat în echipa președintelui Ferației Mondiale, dr. Rafael Santonja. La eveniment, țara noatră a fost reprezentată de Ovidiu Mezdrea și Călin Brehaiță.

„Mă așteptam ca munca mea de peste 20 de ani, ca manager de club și președinte de federație națională, să fie apreciată. Cred cu adevărat că prin muncă și răbdare putem să ne îndeplinim țelurile. Este un moment deosebit, și îi mulțumesc președintelui Santonja pentru încredera acordată atât prin cooptarea în echipa sa, cât și prin acordarea dreptului ca România să organizeze Campionatele Mondiale.” – președintele Federației Române de Culturism și Fitness, prof. Gabriel Toncean

_GABRIEL_TONCEAN

România va organiaza Campionatele Modiale de Culturism și Fitness 2017, Junior și Masters, în perioada 9-12 noiembrie la Bistrița. Evenimentul este realizat în parteneriat cu Consiliul Județean Bistrița-Năsăud.

Medaliile câștigate de România în cadrul Campionatelor Europene de Culturism și Fitness, Santa Susanna – Spania, 2017

Butoieru Ovidiu – Junior Men`s Fitness

Rezultatele lotului României obținute în cadrul Campionatelor Europene de Culturism și Fitness, Santa Susanna – Spania, 2017